GIMNAZJALIŚCI NA PROMOCJI KSIĄŻKI „WILECY POLACY”

P15400702 października w Sali Lustrzanej kamienicy Attavantich odbyła się promocja książki pt.: „Wielcy Polacy z Wileńszczyzny i Kresów północno-wschodnich”, w której wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Książka ta prezentuje sylwetki Wielkich Polaków, którzy żyli na ziemiach kresowych w XIX i XX wieku, stawali w obronie ich granic, tworzyli kulturę i krzewili chrześcijańskie obyczaje. Mottem tego tomu są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się”. Dla wszystkich Polaków, bez względu na to, czy mieszkają w kraju, czy na emigracji, słowa te powinny wiele znaczyć, tym bardziej słowa te znaczą wiele dla nas – uczniów Prywatnego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek.

By podkreślić ich wagę, na wieczorku poświęconym promocji książki, recytowaliśmy znane wiersze (zamieszczone w tym niezwykłym tomie). Były to m. in.: „Śmierć pułkownika” Adama Mickiewicza, „Credo” Marii Konopnickiej i oczywiście inwokacja do „Pana Tadeusza”. Oprócz tego, podczas występu można było usłyszeć różne pieśni patriotyczne, m. in: „Czerwone maki na Monte Cassino”, czy „Hej strzelcy wraz”. Przytoczyliśmy też ciekawe fragmenty przemówień Wielkich Polaków, m. in: Hieronima Kajsiewicza i Józefa Piłsudskiego.

My, młodzi artyści, chcieliśmy sprawić, by widzowie przenieśli się na chwilę do minionych wieków i poczuli hart ducha naszych wybitnych przodków. Mimo że przedstawienie trwało dosyć długo, nie było osoby, która by się nudziła. Uczniowie z naszej szkoły przekonali widzów, że książka „Wielcy Polacy z Wileńszczyzny i Kresów północno-wschodnich” jest na tyle wartościowa, że warto mieć ją w domu, o czym każdy może się już teraz przekonać.

Opracowała Marlena Fudała