Rekolekcje Wielkopostne

rekolekcje wielkopostne 2017Czas Wielkiego Postu to dla każdego chrześcijanina okres refleksji i zadumy. Chwile te z każdą godziną zbliżają nas do przeżywania radości, jaką przynosi nam Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Zanim jednak wybrzmi wielkanocne „Alleluja!”, zanim zgromadzimy się w kościołach, by przeżywać najważniejsze w roku liturgicznym wydarzenie, doświadczamy atmosfery czterdziestu wymownych dni, podczas których powinniśmy zmniejszyć tempo naszych poczynań i zastanowić się nad nimi.

W naszej Szkole chwile te przeżywali zarówno uczniowie, jak i dorośli – Rodzice i Nauczyciele.

Uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w rekolekcjach pod duchowym przewodnictwem Księży - Wiktora Florka oraz Łukasza Sowy . Uczniowie klas IV – VI 23 marca zastanawiali się nad wielkością i wyróżnikami Boga, co uczynić mieli na podstawie obejrzanego filmu pt. Pollyanna  i własnych przemyśleń. Zadaniem członków poszczególnych klas było wykonanie plastycznego wizerunku Boga i opisanie Jego przymiotów. Dzień później uczniowie wzięli udział w Drodze Krzyżowej i Eucharystii.

Uczniowie Gimnazjum doświadczali wielkanocnych refleksji w dniach 9 i 10 marca pod kierunkiem Ks. Marka Blacharczyka. Podstawą do pracy w grupach był tym razem film pt. Kraina Boga, na którego podstawie chłopcy i dziewczęta mieli zastanowić się nad tym, czy kariera i pogoń za pieniądzem są naprawdę aż tak ważne i niezbędne w życiu młodego człowieka. Drugiego dnia rekolekcji odbyła się Eucharystia oraz Droga Krzyżowa, która dla wielu była niespodzianką, ponieważ towarzyszyła jej prezentacja multimedialna ze zdjęciami i muzyką. Taka forma bez wątpienia zachęciła uczniów do głębszego zastanowienia się nad omawianymi problemami.

Rodzice i Nauczyciele wzięli udział w trzech spotkaniach, w dniach 10 – 12 marca. Wysłuchali oni wykładów ks. Wojciecha Żmudzińskiego SI oraz wzięli udział w piątkowej Drodze Krzyżowej i niedzielnej Mszy Świętej.

Każde ze spotkań zostało uświetnione przedstawieniem przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod kierownictwem s. Imeldy, według pomysłu s. Małgorzaty. Sztuka pt. Mój Chrystus połamany miała na celu uświadomić nas, że w życiu nie liczy się ani to, czego możemy dotknąć, ani rozkosze, których zaznajemy. Nie liczy się piękno, sława i dobrobyt, tylko to, jacy jesteśmy wobec innych i ile możemy dać z siebie potrzebującym. Ważnym przesłaniem był również fakt, iż Chrystus jest przy nas w każdym momencie i pomaga nawet w chwilach największego zwątpienia i upadku.

Przedstawienie było doskonałym podsumowaniem wielkopostnych rozważań i wskazówką, co należy czynić w życiu. Powinniśmy zwracać na to uwagę nie tylko w szczególnych okresach, ale każdego dnia – obdarzać miłością i szacunkiem Boga, siebie i bliźniego oraz służyć pomocą wszystkim, którzy jej potrzebują.

Anna Godos