Dzień Sybiraka

dzien sybiraka 2017Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka miały w naszej szkole różnorodny charakter. Siostra Laura oraz Siostra Marcina zorganizowały akcję ”Pocztówka dla powstańca”-uczniowie wysyłali kartki pocztowe dla żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Młodzież dziękowała im za poświęcenie i trud a także życzyła zdrowia i wszelkiej pomyślności.

13 września odwiedził nas niezwykły gość-Pan Eugeniusz Kinasz, sybirak, który opowiedział o swoim pobycie na Syberii. Uczniowie słuchali w wielkim skupieniu. Niektórzy napisali na temat tego wydarzenia kilka słów:

„13.09.2017 r. do naszej szkoły przyjechał pan, który, mając zaledwie 3 latka, został wywieziony z całą rodziną na Syberię. Wszystko zaczęło się 10 lutego1942 r. kiedy to rosyjscy żołnierze zapukali do domu naszego gościa. Rodzina została skierowana  na stację kolejową do Giermakówki, gdzie zostali wprowadzeni do wagonów zwierzęcych. Jechali przez miesiąc w nieludzkich warunkach. Znaczna część wywożonych umarła w drodze z powodu głodu, zimna, chorób i wycieńczenia. Gdy dotarli na Syberię zostali zakwaterowani w drewnianych barakach. W nocy wokół tych budynków gromadziły się wilki i niedźwiedzie, wszyscy bali się wychodzić na zewnątrz. Trudno było żyć na Syberii, Polacy cierpieli z powodu mrozu i niegodnych warunków mieszkaniowych, do jedzenia dostawali chleb z trocinami i sok z kory brzozowej. Panowały tam różne choroby m.in. dyfteryt, na którą zachorował nasz gość. Święty Jan Paweł II mówił o tych wydarzeniach jako o  Golgocie Wschodu, porównując tym samym losy Polaków do losu Chrystusa. Pan Eugeniusz polecił nam kilka książek na temat zsyłki na Sybir  m.in. „ Sybirak”, „Zesłaniec”, :Tak było...” Spotkanie było bardzo ciekawe, momentami wzruszające i skłaniające do refleksji. Myślę, że powinniśmy być wdzięczni za to, że nas taki los nie spotka” (Martyna Fudała, klasa VII).

Obchody z okazji Dnia Sybiraka w naszym mieście rozpoczęły się w jarosławskiej Kolegiacie Mszą św., odprawioną w intencji zmarłych rodaków pozostałych na Syberii i zmarłych w Ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy oddali życie na wszystkich frontach świata. Liturgii koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski, a homilię wygłosił ks. prałat Marian Bocho - proboszcz parafii pw. Bożego Ciała.
Poczet sztandarowy naszej szkoły tradycyjnie wziął udział w tych uroczystościach.

Takie święta, spotkania czy akcje to istotny element wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, w szacunku do tradycji i historii, dlatego warto brać w nich udział i zachęcać innych do współuczestnictwa.

Kalendarz

Grudzień 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5